Založ si blog

Dá sa zarobiť na tom, ak investujem do akcií sponzorov olympijských hier?

Olympijské hry sú v každom prípade nielen športovým, ale aj ekonomickým megapodujatím. Dá sa predpokladať, že majú pozitívny vplyv na ochotu spotrebiteľov viac utrácať, čo môže viesť k tomu, že investori budú ochotnejšie alokovať svoje finančné zdroje do akcií spoločností ovplyvnených dobrou náladou spotrebiteľov alebo spoločností, ktoré patria medzi hlavných sponzorov tohto vrcholného športového podujatia. Aká je však skutočnosť?

Existuje súvis medzi dianím na podujatí a vývojom trhov?

Možno si ešte spomínate na incident z posledných majstrovstiev Európy vo futbale, keď hviezdny portugalský hráč Cristiano Ronaldo na tlačovej konferencii odstránil zo stola dve fľaše Coca-Coly a potom ukázal fľašu vody. Zhodou okolností sa akcie spoločnosti Coca-Cola krátko po tomto čine prepadli o niekoľko percent, čo sa logicky spojilo s Ronaldom. Mediálny príbeh však odrážal jednoduchý fakt: práve v tento deň sa akcie spoločnosti Coca-Cola premiérovo obchodovali bez nároku na dividendu, čo prirodzene vyvoláva pokles ich hodnoty.

Letné alebo zimné olympijské hry

Aj táto událost prirodzene vyvoláva otázku, či majú olympijské hry skutočný vplyv na výkonnosť akciových trhov alebo konkrétnych akcií. Odpovede na túto otázku hľadali v minulosti viacerí autori. Napríklad v roku 2008 Christian D. Dick a Qingwei Wang z nemeckého Centra pre európsky hospodársky výskum (ZEW) uverejnili štúdiu, v ktorej sa zaoberali vplyvom olympijských hier na hospodárstvo hostiteľskej krajiny a na akciové trhy.

Autori dospeli k záveru, že kľúčovým momentom z hľadiska akciových trhov je oznámenie, ktorá krajina bude hostiť olympijské hry. Skutočný dátum konania hier teda nie je dôležitý, kľúčová je lokalita. Dick a Wang zistili, že v priebehu niekoľkých dní od oznámenia hostiteľa sa akcie zvyčajne zhodnotia o dve percentá nad úroveň, na ktorej by inak boli. Zaujímavé tiež je, že tento efekt identifikovali len v prípade letných olympijských hier, zatiaľ čo v prípade zimných olympijských hier takýto efekt nezaznamenali.

Dick a Wang sa vo svojom článku odvolávajú na inú štúdiu uverejnenú v tom istom roku, v ktorej autori dokonca preukázali, že oznámenie zimných olympijských hier malo negatívny vplyv na akciové trhy, zatiaľ čo letné olympijské hry mali len mierne pozitívny vplyv.

V štúdii, ktorú zverejnila analytická spoločnosť TEJ, sa skúmal vplyv letných olympijských hier v Tokiu v roku 2021. A potom sa porovnal s vývojom v rokoch 2012 (letné olympijské hry v Londýne) a 2016 (letné olympijské hry v Riu de Janeiro). Jej autori zistili, že v priebehu dvoch až troch dní pred začiatkom hier akciové trhy vykazovali mierne rastúci trend.

Ako sa vyvíjajú akcie výrobcov športového tovaru počas olympiády?

Autori vyššie spomenutej štúdie sa zamerali aj na akcie spoločností, ktoré vyrábajú tovar, po ktorom sa v súvislosti s olympijskými hrami očakáva zvýšený dopyt. Patria k nim výrobcovia športových potrieb (vybavenia aj oblečenia), televízorov alebo iných zariadení, na ktorých možno sledovať olympijské hry, ako aj producenti strojov na cvičenie, letecké spoločnosti a cestovné kancelárie.

Výsledky však neukázali žiadny jasný impulz pre akciové trhy, pokiaľ ide o udržanie pôvodného rastového trendu. Akcie niektorých firiem sa po olympiáde vrátili na úroveň spred olympiády, akcie iných firiem sa dlhšie držali na vyšších úrovniach, avšak akcie niektorých firiem klesli pod úroveň spred olympiády.

Ak by sme chceli urobiť všeobecný záver, potom sa zdá, že dôležitejší ako samotný začiatok hier je moment vyhlásenia hostiteľa. Blížiaci sa dátum začiatku hier potom môže poslať akcie dočasne vyššie, ale ďalší vývoj bude závisieť od mnohých ďalších faktorov. Medzi potenciálne odporúčania patrí sledovať akcie spoločností, ktoré vyrábajú tovar súvisiaci s olympijskými hrami (športové vybavenie a oblečenie, elektronika), alebo spoločností, ktoré patria medzi reklamných partnerov olympijských hier. V každom prípade nemožno očakávať, že olympijské hry urobia z malého investora dolárového milionára v priebehu krátkeho času.

Najhodnotnejšia spoločnosť v Európe: Úspech Novo Nordisk poháňa veľký dopyt po liekoch na chudnutie. Tie môžu byť čoskoro nedostatkové

02.07.2024

Popredná farmaceutická firma Novo Nordisk, známa predovšetkým svojimi liekmi Wegovy a Ozempic pomáhajúcimi s obezitou a cukrovkou, je momentálne najhodnotnejšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou v Európe. Nedávno oznámila vybudovanie nového výrobného zariadenia v USA, zatiaľ čo jej liek na chudnutie bol schválený už aj v Číne, čo vyústilo [...]

Pri investovaní netreba ignorovať Kanadu. Jej trh je bezpečný a výnosy za posledné roky veľmi slušné

17.05.2024

Kanada sa považuje za vyspelú krajinu s veľmi stabilným prostredím pre investorov. Aktíva v kanadských dolároch zväčša kopírujú vývoj v Spojených štátoch. Tento vzťah sa odráža aj v silných investíciách do technologických spoločností, ktoré boli počas posledných piatich rokov medzi najvýkonnejšími na torontskej burze. Predtým, než sa pozrieme na jednotlivé [...]

Investovanie v Nórsku nie je bežné, príležitostí je však dosť

12.04.2024

Nórsko je prosperujúca a pokročilá krajina, ktorá pritahuje nielen milovníkov arktickej divočiny a rybárov. Stáva sa aj atraktívnym miestom pre čoraz širšiu škálu investorov. Hoci makroekonomické ukazovatele môžu naznačovať, že investície v Nórsku sú primárne zamerané na ťažobný sektor, skutočnosť je iná. V krajine je možné investovať do rôznych odvetví, a to [...]

koláž, fotky, mReportér

Prelety amerických stíhačiek F-16 nad slovenským nebom. Jedna pristávala, druhá ju prekvapila zozadu

20.07.2024 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

Biden

Koniec Bidenovej kampane je vraj len otázkou času, niekoľko sponzorov už nedá ani cent

19.07.2024 23:20

Viac ako 30 demokratických kongresmanov už prezidenta vyzvalo na odstúpenie z kampane.

banglades

Televízia i väznica v plameňoch, v Bangladéši to vrie. Študentské protesty majú 150 obetí, vláda povolala armádu

19.07.2024 21:07, aktualizované: 22:49

Len v Dháke počas piatku prišlo o život viac ako 50 študentov. Dnešok sa tak stal najkrvavejším dňom protestov. Doteraz ním bol štvrtok s viac ako 20 mŕtvymi.

vukovar

Tisíce brancov ročne. Chorváti spisujú proti návratu povinnej vojenčiny petíciu

19.07.2024 20:09

Chorvátsko oficiálne zrušilo brannú povinnosť v roku 2008, rok pred vstupom do Severoatlantickej aliancie.

matulaydavid

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4196x
Priemerná čítanosť článkov: 839x

Autor blogu

Kategórie