Investovanie v Japonsku prináša zaujímavé príležitosti

Japonské spoločnosti boli dlho považované za relatívne spoľahlivé tituly pre zhodnocovanie úspor drobných investorov. K tradičným stáliciam japonského akciového trhu, ako sú Toyota, Mitsubishi a Sony, sa však čoraz častejšie pridávajú nováčikovia, ktorých by sme nemali prehliadať. Japonská ekonomika síce nezažíva dobré časy, ale japonské akcie sú podľa analýzy analytikov z InvestingFox stále silou, s ktorou treba počítať.

Najprv sa však pozrime na výmenný kurz japonského jenu. Japonský jen je notoricky známy svojou volatilitou a faktom je, že bežný smrteľník nemá veľký prehľad o tom, akú má jen v skutočnosti hodnotu. Hodnota japonského jenu sa najčastejšie vyjadruje voči americkému doláru. Vyplýva to zo skutočnosti, že Spojené štáty sú už dlho jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Japonska.

Hodnota japonského jenu mala v posledných rokoch voči americkému doláru tendenciu klesať. Pred piatimi rokmi bolo možné kúpiť americký dolár za približne 109 jenov, začiatkom tohto leta to bolo už niečo vyše 160 jenov. Takéto oslabenie sa dá vysvetliť rastúcou dôverou v americkú ekonomiku, zatiaľ čo japonská ekonomika sa nedokázala dostať z problémov, s ktorými sa potýkala prinajmenšom posledné dve desaťročia, a to zo stagnácie a v posledných rokoch z nezvyčajne vysokej miery inflácie.

Japonská ekonomika už dlhší čas čelí negatívnemu trendu, ktorým je demografické starnutie. V dôsledku toho Japonsko má a bude mať aj naďalej nedostatok pracovných síl, čo sa bude prejavovať skôr v hospodárskej stagnácii. Zároveň sa bude zvyšovať podiel staršej populácie, čo bude vytvárať tlak na verejné rozpočty, najmä na sociálne a zdravotné výdavky. A rastúci dopyt po ošetrovateľskom personáli ešte viac vytlačí z trhu práce pracovnú silu, ktorá by sa inak mohla viac angažovať v iných produktívnejších odvetviach. Japonsko sa tak do istej miery stane akýmsi laboratóriom najmä pre západoeurópske krajiny na pozorovanie dôsledkov demografického starnutia.

Vráťme sa však k tomuto roku a hodnote japonskej meny, ktorá len v posledných týždňoch výrazne posilnila, a to až na 140 jenov za dolár, v dôsledku druhého zvýšenia úrokových sadzieb Japonskou centrálnou bankou v tomto roku. Je pozoruhodné, že druhé uvoľnenie menovopolitickej brzdy trhy neočakávali, a tak došlo k určitým otrasom, ktoré sa preniesli aj na akciové trhy.

Pre bežného stredoeurópskeho investora je preto špekulovanie na vývoj výmenného kurzu jenu pomerne riskantnou záležitosťou. O niečo istejšie však môže byť investovanie do akcií japonských spoločností, a to aj napriek spomínaným dlhodobým makroekonomickým trendom.

V tomto prípade sú na výber prakticky tri stratégie: investovanie do akciového indexu tokijskej burzy Nikkei 225, investovanie do akcií tradičných japonských spoločností, investovanie do akcií rýchlo rastúcich japonských spoločností.

Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 pozostáva z 225 titulov, ktoré tvoria chrbticu japonského podnikania. Investovanie do akciového indexu do určitej miery eliminuje riziká prílišnej špecializácie na jeden alebo len niekoľko málo sektorov, a to z jednoduchého dôvodu: v akciovom indexe sú zastúpené prakticky všetky sektory.

Index Nikkei 225 sa za posledných päť rokov zhodnotil o takmer 85 %. To sa môže zdať ako pomerne slabý výkon, ale napríklad v porovnaní s americkým indexom S&P 500 ide o solídny výsledok, keďže index S&P 500 za rovnaké obdobie pridal „len“ približne 92 percent. Samozrejme, aj tu platí, že do indexu Nikkei 225 možno investovať len prostredníctvom fondu ETF, ktorý kopíruje zloženie indexu Nikkei 225.

Ak sa budete držať stratégie investovania do akcií tradičných japonských spoločností, môže vám pomôcť nielen ich povesť, ale napríklad aj ich trhová kapitalizácia. V súčasnosti je najhodnotnejšou japonskou spoločnosťou automobilka Toyota s viac ako 250 miliardami dolárov. V prvej päťke nájdeme aj Mitsubishi UFJ Financial (120 mld. USD), Sony (117 mld. USD) a Hitachi (108 mld. USD).

Z nich najväčšie zhodnotenie za posledných päť rokov zaznamenala spoločnosť Hitachi (364,3 %), za ktorou nasledujú Mitsubishi UFJ Cinancial (194,8 %), Sony (128,1 %) a Toyota (89,9 %).

Treťou spomínanou stratégiou môže byť zameranie sa na rýchlo rastúce spoločnosti. Tu sa navrhuje zamerať sa na ich výkonnosť od začiatku tohto roka. Tento rebríček vedie spoločnosť Fujikura Ltd., ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou elektrických zariadení alebo komponentov energetických a telekomunikačných systémov. Jej akcie od začiatku tohto roka posilnili o viac ako 255 %*.

Za nimi nasledujú spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries Ltd (129,8 %), IHI Corporation (119,2 %) a Japan Steel Works Ltd (79,4 %). Vo všetkých prípadoch však ide o spoločnosti, ktorých váha v indexe Nikkei 225 je len niekoľko stotín až desatín percenta. Preto je potrebné pristupovať k investíciám do týchto spoločností s vysokou mierou opatrnosti a takmer denne sledovať vývoj ich akcií. V neposlednom rade treba mať na pamäti, že pri investovaní do japonských aktív treba brať do úvahy kurzové riziko. Ako už bolo spomenuté, japonský jen je pomerne volatilná mena, ktorá môže výrazne ovplyvniť výnosnosť konkrétnej investície v oboch smeroch. Investovanie na vlastnú päsť je teda o niečo adrenalínovejší „šport“ ako investovanie prostredníctvom investičných fondov, ktoré sa zameriavajú na štátne dlhopisy.

Mercedes vsádza na umelú inteligenciu. Rozšírili partnerstvo s Google

20.01.2025

Mercedes-Benz robí veľký krok vo vylepšovaní svojich technológií vo vozidlách rozšírením spolupráce so spoločnosťou Google Cloud. Strategické spojenectvo sa zameriava na zabudovanie najmodernejších technológií Google a schopností umelej inteligencie (AI) do vozidiel Mercedes. Napriek tomu, že automobilka čelí na trhu výzvam, vrátane klesajúceho predaja a prísnejších [...]

AI za uplynulý rok ovládla americké akciové trhy

14.01.2025

Rok 2024 sa niesol predovšetkým v znamení umelej inteligencie, do ktorej investície veľkých korporácii presahovali miliardy dolárov. AI v prvom rade poznačuje akcie výrobcov polovodičov a dizajnérov čipových architektúr. To bolo vidieť najmä na bezprecedentnom raste hodnoty spoločnosti NVIDIA, ktorá je v tejto oblasti takmer bezkonkurenčná. Popredný výrobca čipov TSMC [...]

V Nemecku a Francúzsku rastie politická neistota, trhom sa napriek tomu darí

12.12.2024

Politické dianie v Európe v roku 2024 bolo poznačené značnou nestabilitou. Dve najsilnejšie ekonomiky Európskej únie sa ocitli v hlbokej kríze – po tom, čo v novembri padla nemecká vláda, nasledovalo vyslovenie nedôvery francúzskemu premiérovi. Rozpory sa sústredili najmä na problematiku štátneho rozpočtu a pokračujúcu ekonomickú stagnáciu. Napriek týmto problémom [...]

Trump

Europoslanci po nástupe Trumpa: Eruópa sa musí viac starať o seba. S Bruselom sa maznať nebude

22.01.2025 09:40

Slovenskí europoslanci sa nezhodli v otázke ďalšieho vývoja vzťahov a v prístupe k Spojeným štátom.

Trump

„Zmilujte sa nad ľuďmi“. USA: Trump nazval biskupku "odpornou" a žiada jej ospravedlnenie

22.01.2025 09:28

Mariann Edgar Buddeová v kázni uviedla, že prezident rozsieva strach medzi imigrantov a LGBTQ ľudí.

trump, musk

Získa Musk po sieti X aj TikTok? Donald Trump by nebol proti, rokoval už s Číňanmi

22.01.2025 08:55

Donald Trump je otvorený možnosti, že by sociálnu sieť zameranú na tvorbu krátkych videí TikTok prevzal miliardár Elon Musk.

Trump

KĽDR o inaugurácii informovali stroho: Trump sa dostal na šiestu stranu novín

22.01.2025 07:28

V roku 2016, keď bol Trump po prvý raz zvolený za prezidenta, informovali severokórejské médiá o výsledkoch až po desiatich dňoch.

matulaydavid

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 10896x
Priemerná čítanosť článkov: 778x

Autor blogu

Kategórie