Politické dianie v Európe v roku 2024 bolo poznačené značnou nestabilitou. Dve najsilnejšie ekonomiky Európskej únie sa ocitli v hlbokej kríze – po tom, čo v novembri padla nemecká vláda, nasledovalo vyslovenie nedôvery francúzskemu premiérovi. Rozpory sa sústredili najmä na problematiku štátneho rozpočtu a pokračujúcu ekonomickú stagnáciu. Napriek týmto problémom niektoré akciové trhy dosahujú rekordné hodnoty, čo naznačuje, že trhové mechanizmy nie vždy plne reflektujú všetky rizikové faktory.
Historické vyslovenie nedôvery vo Francúzsku po šiestich dekádach
Premiér Michel Barnier stratil dôveru parlamentu, keď opozičné strany spustili hlasovanie po tom, ako bez súhlasu zákonodarcov presadil rozpočet na rok 2025. Rozpočtové otázky sa stali kľúčovým zdrojom napätia vo francúzskej politike, najmä vzhľadom na to, že deficit verejných financií presahuje 3 % HDP, čo je limit stanovený pre členov eurozóny.
Barnier navrhoval opatrenia na zníženie deficitu o 60 miliárd eur do roku 2025, no jeho návrhy narazili na odpor krajne pravicovej strany Národné združenie Marine Le Penovej aj ľavicovej koalície Nový ľudový front. Táto kríza nadväzuje na predčasné voľby z leta 2024, ktoré priniesli politickú neistotu a očakávanie dominancie krajnej pravice. Napokon však vládu zostavila strana prezidenta Emmanuela Macrona v spolupráci so socialistami. Ironicky, práve títo socialisti sa neskôr spojili s Le Penovou pri hlasovaní o vyslovení nedôvery. Macron teraz čelí výzve poveriť nového premiéra, ktorý musí pripraviť rozpočet schopný získať podporu parlamentu.
Prekvapivá reakcia trhov na pád vlády
Francúzsky akciový index CAC 40 reagoval na politickú krízu pozitívne a 6. decembra dosiahol takmer mesačné maximum. Tento nárast možno pripísať očakávaniu stabilizácie, ktorú by mohla priniesť nová vláda, ako aj tomu, že trhy už pád vlády započítali do svojich očakávaní. V kontraste, pri vyhlásení predčasných volieb v júni trhy reagovali negatívne.
Optimizmus na trhoch podporili vyhlásenia Marine Le Penovej, ktorá ubezpečila verejnosť, že odvolanie prezidenta Macrona neplánuje a nový rozpočet by mohol byť schválený v priebehu niekoľkých týždňov. Napriek tomu politická neistota pridáva rizikovú prirážku na francúzske aktíva, čo môže odradiť investorov od financovania vládnych projektov. Tento pozitívny vývoj na trhoch sa však pravdepodobne ukáže ako krátkodobý. Rovnaký optimizmus ako CAC 40 zaznamenal aj paneurópsky index STOXX 600, ktorý 5. decembra dosiahol svoje mesačné maximum a šiesty deň po sebe sa udržal v pozitívnych číslach. Najvýraznejšie zisky zaznamenali bankové akcie, s dominanciou francúzskych bánk, ktoré profitovali zo silného predvianočného nákupného obdobia.
Politická kríza zasiahla aj Nemecko
Nemecko, ekonomicky najvplyvnejšia krajina Európy, sa pred niekoľkými týždňami ocitlo v politickom chaose. Rozpad vlády spustil kancelár Olaf Scholz, keď odvolal ministra financií pre nezhody týkajúce sa stratégie obnovy nemeckého hospodárstva, ktoré už dva roky čelí poklesu. Tento kontroverzný krok vyvolal nesúhlas zo strany koaličných partnerov, čo viedlo k politickej nestabilite. Na 16. decembra je naplánované hlasovanie o dôvere Scholzovej vláde, čo sa považuje za predzvesť vyhlásenia predčasných volieb.
Zhoršené hospodárske prognózy prispievajú k neistote. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) znížila odhad rastu nemeckej ekonomiky na budúci rok na 0,7 %, pričom predchádzajúca predpoveď bola 1,1 %. Tento pesimistický výhľad je ovplyvnený nielen domácimi faktormi, ale aj očakávaním zvýšených colných poplatkov, ktoré by mohla zaviesť nová administratíva Donalda Trumpa, čím by sa ohrozil nemecký export.
DAX na rekordnej úrovni
Napriek politickej a ekonomickej neistote sa nemecký akciový index DAX 3. decembra vyšplhal na historickú hodnotu, keď prvýkrát prekročil hranicu 20-tisíc bodov. Tento rast podporili najmä sektory maloobchodu, dopravy, logistiky, ako aj potravinárstva. Predvianočný nákupný boom, ktorý odštartoval Black Friday, výrazne prispel k nárastu akcií týchto odvetví.
Najvýraznejším hráčom v indexe DAX však bol Siemens Energy, ktorého akcie dosiahli rekordné hodnoty. Tento úspech bol poháňaný optimistickými vyhliadkami spoločnosti, čo pritiahlo záujem inštitucionálnych investorov a výrazne posilnilo dôveru na trhu.
V krátkom čase to nevyzerá najhoršie, dlhodobý výhľad je ale otázny
Z pohľadu politiky a ekonomiky zohrávajú udalosti vo Francúzsku a Nemecku zásadnú úlohu pre ďalší vývoj na európskom kontinente. Neistota vyplývajúca z predčasných volieb a nejasných hospodárskych výhľadov môže mať dopad nielen na vnútorné trhy týchto krajín, ale aj na celkovú ekonomickú rovnováhu v regióne.
Hoci trhy reagovali na pád francúzskej vlády pozitívne a nemecký index DAX dosiahol historické maximum, tieto signály poukazujú skôr na krátkodobú stabilitu. Dlhodobé investičné perspektívy sú však stále nejasné a ich vývoj bude závisieť od krokov, ktoré podniknú lídri v Paríži a Berlíne. Ich rozhodnutia môžu významne ovplyvniť dôveru investorov naprieč celou Európou.
najhoršie na to je, že si to ani Macron, ani... ...
Celá debata | RSS tejto debaty