Správy z medzinárodného prostredia v ostatnom období potvrdzujú, že umelá inteligencia (AI) mení obchodné modely, a tým aj doterajšie fungovanie celých priemyselných odvetví. Logické je preto, že investori instinktívne presunuli svoju pozornosť na firmy ako Microsoft, Google a NVIDIA. Popri týchto gigantoch sa však utvára rozsiahly ekosystém podnikov, ktoré diskrétne ovplyvňujú budúcnosť AI a dokážu investorom zabezpečiť atraktívne výnosy.
Nielen hardvérové spoločnosti, ale aj infraštruktúra pre hardvérové strediská
Prvým príkladom je americká firma Super Micro Computer. Minulý rok rástla obrovským tempom, ale tento rok sa ukázala aj temná stránka rýchleho rozvoja. Ťažkosti s dodávateľským reťazcom spôsobili zníženie predaja, ale po korekcii a následnom vyriešení problémov sa akcie vrátili k rastu. Investori veria, že tento dodávateľ AI serverov si vie udržať náskok.

Vývoj akcií spoločnosti Super Micro Computer za posledných 5 rokov. Zdroj:Investing.com
Bezpečnejšou voľbou je Equinix, realitný fond zameraný na poskytovanie priestoru pre dátové centrá. S viac ako 3-tisíc klientmi a 8 % rastom tržieb v prvom štvrťroku 2025 potvrdzuje, že aj „digitálne nehnuteľnosti“ majú v svete umelej inteligencie nezastupiteľné miesto. Vďaka dohodám so spoločnosťou NVIDIA a expanzii v Ázii a Afrike sa stáva pre tento sektor kľúčovým.
Na druhej strane, Microchip Technology sa sústreďuje na edge computing, t. j. spracovanie výpočtov AI priamo na okraji siete bez neustálej potreby dátových centier. Jeho čipy sú základným prvkom inteligentných zariadení. Okrem toho vďaka podpore americkej iniciatívy CHIPS Act zlepšuje svoju výrobnú kapacitu v USA, čím sa stáva stabilným hráčom s dlhodobým potenciálom.

Vývoj akcií spoločnosti Microchip Technology za posledných 5 rokov. Zdroj:Investing.com
V oblasti autonómnej dopravy si čoraz väčšiu pozornosť získavajú dodávatelia technológií. Významným hráčom je spoločnosť Ouster, ktorá vyrába senzory LiDAR. V prvej polovici roku 2025 zaznamenala nárast ceny akcií o 77 %.
S umelou inteligenciou sa zrýchľuje aj nástup robotizácie vo výrobe. Príkladom sú spoločnosti ako Rockwell Automation a ABB. Prvý sa špecializuje na softvérové riešenia pre simuláciu výrobných procesov, zatiaľ čo druhý má dlhoročné skúsenosti v oblasti priemyselných robotov. Okrem toho ABB plánuje na burzu uviesť svoju divíziu robotiky, čo by z nej mohlo urobiť samostatný a nákladovo efektívny cieľ pre investorov.

Vývoj akcií spoločnosti ABB za posledných 5 rokov. Zdroj:Investing.com
AI je fenoménom, ktorý hýbe vývojom viacerých segmentov. Každý pokrok však so sebou nesie aj určité riziká. Preto je aj v tejto plošne rastúcej oblasti obzvlášť dôležité nielen vnímať zámery spoločností, ale aj sledovať schopnosť pretaviť svoje vízie do skutočných a udržateľných výnosov.
Celá debata | RSS tejto debaty