Založ si blog

Švajčiarsko zostáva stranou záujmu investorov, avšak neprávom. Investícia do aktív spod Álp sa dlhodobo oplatí

Švajčiarsko má vo svete povesť bezpečného prístavu, kam investori v nepokojných časoch sťahujú svoju likviditu, aby sa ochránili pred rozbúrenými vodami finančných trhov. Avšak viaceré aktíva a akciové tituly ponúkajú zaujímavé príležitosti aj v tzv. pokojných časoch a investične dávajú z dlhodobého hľadiska zmysel.

Ako je na tom frank?

Švajčiarsky frank je mena, ktorá je takmer vždy v centre záujmu investorov. Nie je to tak dávno, čo švajčiarska mena posilnila natoľko, že už ohrozovala konkurencieschopnosť švajčiarskej ekonomiky. Švajčiarska národná banka dokonca v roku 2015 začala intervenovať proti domácej mene, pričom tento režim uplatňovala až do konca septembra 2022.

Potom začal frank voči euru opäť posilňovať. V tomto roku sa tento trend najprv zastavil a následne mierne obrátil. Švajčiarsky frank sa vydal na trajektóriu postupného znehodnocovania, ktorá už roky nemá obdobu.

A to aj napriek tomu, že hlavná úroková sadzba Švajčiarskej národnej banky bola v júni minulého roka zvýšená na 1,75 % a odvtedy je na tejto úrovni. Dôvodom znehodnotenia franku tak môže byť mierny pokles úrokových sadzieb švajčiarskych štátnych dlhopisov. Tie klesli z približne 1,5 % v marci minulého roka na súčasných 0,83 %.

Okrem toho sa čoraz častejšie objavujú náznaky, že Švajčiarska národná banka v blízkej budúcnosti pristúpi k zníženiu základnej sadzby, keďže je spokojná s vývojom tamojšej inflácie. To by znamenalo, že švajčiarsky frank bude naďalej pod predajným tlakom, čo je samozrejme dobrá správa pre investorov, ktorí hľadajú zaujímavé príležitosti na švajčiarskom akciovom trhu. Okrem toho sa švajčiarsky frank v posledných rokoch vyvíjal inak, než je na hlavných svetových akciových trhoch zvykom, t. j. jeho výkonnosť bola výrazne nižšia.

Všetky tieto faktory naznačujú, že nastala pomerne priaznivá konštelácia pre investície do švajčiarskych aktív.

Index dlhodobo rastie

Existuje niekoľko možností, ako investovať do švajčiarskych aktív. Bezpečnou stratégiou je investovať do akciového indexu. Nejde o švajčiarsku špecialitu, ale o pomerne bežnú stratégiu individuálnych investorov, ktorí v pravidelných intervaloch investujú do ETF, ktorý zložením svojho akciového portfólia kopíruje akciový index. Koho zaujímajú švajčiarske akcie a chce investovať do zodpovedajúceho ETF, treba siahnuť po fonde, ktorý sa zameriava na hlavný švajčiarsky akciový index. Tým je SMI (Swiss Market Index), ktorý zahŕňa 20 najatraktívnejších titulov švajčiarskeho akciového trhu.

Výkonnosť indexu SMI dosiahla za posledných päť rokov takmer 22 %*. Aj keď sa to môže zdať najmä v porovnaní s inými hlavnými svetovými indexmi veľmi málo, treba brať do úvahy aj zhodnocovanie švajčiarskeho franku voči hlavným menám, resp. oslabovanie hlavných mien voči švajčiarskemu franku. To predstavuje pre investora do švajčiarskych aktív dodatočný výnos. Určitou výhodou indexu SMI je jeho relatívna stabilita, takže investori sú vystavení nižšiemu riziku volatility v porovnaní s inými svetovými burzami.

InvestingFox-David Matulay-Svajciarsky index SMI

Vývoj Swiss Market Index za posledných 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Top švajčiarske tituly

Ďalšou možnosťou je zamerať sa na jednotlivé akciové tituly obchodované na švajčiarskej burze. Aj tu sa však oplatí vyberať z tzv. blue chips, t. j. 20 najväčších akcií obchodovaných na švajčiarskej burze. Medzi tieto akcie patria prakticky všetky známe a slávne švajčiarske spoločnosti, ako napríklad Nestlé, Novartis, ABB, Holcim a viaceré švajčiarske finančné domy – banky a poisťovne. Podrobný prehľad výkonnosti jednotlivých švajčiarskych blue chips sa nachádza na tejto stránke.

Od začiatku tohto roka získala najviac – vyše 30 percent* – skupina Lonza (farmaceutický, biotechnologický a výživový sektor).

InvestingFox-David Matulay-Lonza
Vývoj akcií Lonza Group za posledných 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Najväčší medziročný nárast, takmer o 54* percent, zaznamenala spoločnosť Logitech a za trojročné obdobie je na čele bankový dom UBS Group s nárastom 71,19* percenta.

Spomedzi priemyselných spoločností sa ako najzaujímavejšia javí spoločnosť ABB, ktorej akcie vykazujú tretiu najvyššiu trojročnú výkonnosť +50,19* %. Medziročne vzrástli akcie ABB o takmer 30 %, pričom od začiatku tohto roka pridali takmer osem percent.

InvestingFox-David Matulay-ABB
Vývoj akcií ABB za posledných 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Celkovo možno povedať, že investovanie do švajčiarskych aktív je zaujímavé v zlých aj v dobrých časoch. Vždy však záleží na tom, aký je cieľ. Čiže, či sa investor chce vyhnúť príliš veľkej strate hodnoty v turbulentných časoch, alebo sa zameriava na dlhodobý horizont či hľadá krátkodobé, rýchle zhodnotenie. V každom prípade treba brať do úvahy aj kurzové riziko, čo okrem iného znamená sledovať menovú politiku Švajčiarskej národnej banky aj ECB.

[*] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

Investovanie v Nórsku nie je bežné, príležitostí je však dosť

12.04.2024

Nórsko je prosperujúca a pokročilá krajina, ktorá pritahuje nielen milovníkov arktickej divočiny a rybárov. Stáva sa aj atraktívnym miestom pre čoraz širšiu škálu investorov. Hoci makroekonomické ukazovatele môžu naznačovať, že investície v Nórsku sú primárne zamerané na ťažobný sektor, skutočnosť je iná. V krajine je možné investovať do rôznych odvetví, a to [...]

univerzita

Mladí Američania páchajú rekordne veľa samovrážd. Nikto presne nevie prečo

20.04.2024 11:28

"Tak veľmi si prajem, aby nám býval dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom.

Italy Politics

Skrachované vzťahy šéfov vlád. Expremiér Babiš nie je jediný. Talianska líderka odkopla muža, keď sa zaliečal inej žene

20.04.2024 10:49

Rozvodom sa skončilo manželstvo už viacerých niekdajších predsedov vlád Českej republiky. A ktoré rozchody známych politikov vlani zvlášť rezonovali?

trump. súd

Muž, ktorý sa zapálil pri súdnej sieni počas procesu s Trumpom, zomrel

20.04.2024 10:37

Muž, údajne zo štátu Florida, rozdával podľa svedkov v parku letáky obsahujúce konšpiračné teórie.

North Korea tensions balistické strely test

Severná Kórea uskutočnila test 'superveľkej' hlavice pre riadenú strelu

20.04.2024 09:47

KĽDR tiež vykonala skúšobný štart protilietadlovej rakety nového typu "Pyoljji-1-2" v Západnom mori.

matulaydavid

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 1338x
Priemerná čítanosť článkov: 669x

Autor blogu

Kategórie